امام خمینی (ره) والله اسلام تمامش سیاست است؛ ***** مقام معظم رهبری: به گفتار امام و کردار امام اهتمام بورزید ***** امام خمینی(ره): ان شاء الله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد 1367/4/29 ***** امام خمینی(رحمة الله علیه) : حکومت آل سعود، این وهابیهای پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته‌اند 1366/5/12***** امام خمینی (ره) شهادت در راه خدا مسئله ای نیست که بشود با پیروزی در صحنه های نبرد مقایسه شود، مقام شهادت خود اوج بندگی و سیر و سلوک در عالم معنویت است ***** امام خمینی (ره): ما تابع امر خداییم، به همین دلیل طالب شهادتیم و تنها به همین دلیل است که زیر بار ذلت و بندگی غیر خدا نمی رویم ***** امام خمینی(ره) ”من برای آنکه شما جوانان شایسته ای هستید، علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید تا سعادت هر دو جهان را دریابید.„ ***** حُسنُ الخلاقِ یُدِّرُ الرزاقَ وَ یونِسَ الرِّفاقَ؛ خوش اخلاقى روزى ها را زیاد مى کند و میان دوستان انس و الفت پدید مى آورد. «نهج الفصاحه، ح 781»***** امام خمینی(س) علم همراه تهذیبِ نفس است که انسان را به مقام انسانیت می رساند .هم در علم کوشا باشید و هم در عمل و هم در تهذیب اخلاق ***** بايد مسائل اسلامي حل بشود در اينجا و پياده بشود. بايد مستضعفين را حمايت بكنند، بايد مستضعفين تقويت بشوند حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحیفه امام – جلد 6 – صفحه 461 ***** اهمیّت فضای مجازی به انداره ی انقلاب اسلامی است "مقام معظم رهبری" ***** آن کسی قلمش قلم انسانی است که از روی انصاف بنویسد. امام خمینی (ره) ***** همان طوري که در سابق عمل مي‌شد، روضه‌خواني بشود، مرثيه گفته بشود، شعر و نثر در فضايل اهل بيت و در مصائب آنها گفته بشود. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام – جلد 15 – ص 332 ***** نگذاريد پيشكسوتان شهادت و خون در پيچ و خم زندگي روزمره خود به فراموشي سپرده شوند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** من در ميان شما باشم و يا نباشم، به همه شما وصيت و سفارش مي‌کنم که نگذاريد انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بيفتد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** پيامبر اسلام نيازي به مساجد اشرافي و مناره‌هاي تزئيناتي ندارد. پيامبر اسلام دنبال مجد و عظمت پيروان خود بوده است که متأسفانه با سياست‌هاي غلط حاکمان دست‌نشانده به خاک مذلت نشسته‌اند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 80 ***** پيغمبر اسلام تمام عمرش در امور سياسي بود، تمام عمرش را صرف كرد در سياست اسلامي، و حكومت اسلامي تشكيل داد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 15، ص 11 ***** امام به همه فهماند که انسان کامل شدن، علی وار زیستن و تا نزدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست. مقام معظم رهبری ***** راه ما راه امام خمینی است و در این راه با همه قدرت و قاطعیت خود حرکت خواهیم کرد. مقام معظم رهبری


 

 

 

تاريخ انتشار: 13 خرداد 1403 ساعت 23:32:44
آیت الله سیدحسین موسوی تبریزی:
امام(ره) با چند دستگی های سیاسی مخالف بود

آرمان ملی-احسان انصاری: در حالی که در آستانه سالگرد رحلت حضرت امام(ره) قرار داریم «آرمان ملی» برای بررسی این موضوع که در 4 دهه گذشته به چه میزان در راستای آرمان های امام(ره) حرکت کرده ایم و در چه زمینه هایی فاصله داشته ایم با آیت ا... سید حسین موسوی تبریزی اولین دادستان انقلاب گفت وگو کرده است. موسوی تبریزی معتقد است:« امام همواره گروه های سیاسی را به وحدت و انسجام دعوت می کردند که این وضعیت در جامعه کمرنگ شده است. به همین دلیل اگر حضرت امام(ره) زنده بودند در راستای وحدت گروه های سیاسی نیز تلاش می کردند. امام راحل هنگامی که مسئله وحدت بین اقشار و گروه های مختلف جامعه را عنوان می کردند به واقع به آن ایمان داشتند اما متاسفانه در حال حاضر گاه حرکت هایی مشاهده می شود که باعث شکسته شدن وحدت می گردد». در ادامه ماحصل این گفت وگو را می خوانید.

*در طول این سال ها به چه میزان در راستای اهداف و آرمان های حضرت امام(ره) حرکت کرده ایم و به چه میزان از این آرمان ها فاصله گرفته ایم؟

در طول 4 دهه ای که از پیروزی انقلاب اسلامی می گذرد ما در برخی زمینه ها در راستای اهداف حضرت امام(ره) حرکت کرده ایم و در مقابل در برخی زمینه ها نیز از آرمان های امام فاصله گرفته ایم.به عنوان مثال در زمینه استقلال کشور و مقابله با استکبار جهانی ما عملکرد خوبی داشتیم و در این چنددهه رویکردی در پیش گرفتیم که در راستای استقلال کشور بود. از سوی دیگر حضرت امام همواره روی وحدت و انسجام نیروهای سیاسی و اجتماعی تأکید داشتند. این در حالی است که در شرایط کنونی این وضعیت کمرنگ شده است و نیروهای سیاسی و اجتماعی از وحدت کافی برخوردار نیستند. بدون تردید امام(ره) با این وضعیت مخالف بودند و همواره نیروهای سیاسی و مسئولان را به وحدت با یکدیگر دعوت می کردند.نکته دیگر اینکه نگاه ویژه امام خمینی(ره) ‌ به وحدت و انسجام تنها ویژه تسنن و تشیع نبود و بلکه ایشان وحدت مستضعفین تمام عالم را مطرح می کردند. امام راحل مردم را عملاً به وحدت دعوت می‌کردند و در تمامی مسائل بین مردم فرق نمی‌گذاشتند و تنها سوابق دیانتی افراد را مدنظر قرار می‌دادند. حضرت امام نیروهای فعال هر سه قوه مجریه، مقننه و قضاییه را در جاهای مختلف استفاده می‌کردند و همین امر، علت اصلی وحدت میان مردم و مسئولین بود. عملکرد امام(ره) باعث شده بود که هیچ گروهی نمی‌توانست بگوید امام ما را بیشتر دوست دارد امام خمینی(ره) ‌تا آخر این عملکرد وحدت‌آفرین را حفظ کرد.در واقع حضرت امام نهادهای مختلف را با ترکیبی متعادل از نیروهای چپ و راست تجهیز می‌کرد و این دو جناح را با یک چشم می‌دیدند و هر دو را تأیید می‌کرد. هدف امام از قبول و تأیید گروه‌های مختلف دلسوز این بود که به مردم بگوید این گروه‌ها اصول را قبول دارند و به همین دلیل خوبند و باید تثبیت و حمایت شوند.

*در زمینه مقابله با استکبار رویکردی که دردهه های گذشته در پیش گرفته شد نیازمند بازنگری نبود؟

بله این اتفاق باید رخ می داد. هدف ما از انقلاب استقلال کشور بود که استکبار جهانی چنین اجازه ای به ما نمی داد و به همین دلیل ما در مواجهه با سلطه جهانی قرار گرفتیم که تحریم های ظالمانه یکی از پیامدهای آن به شمار می رود. متأسفانه برخی می‌گویند امام خمینی(ره) دلش می‌خواست که با آمریکا بجنگد در حالی که چنین نبود.کی امام دلش می‌خواست با کسی بجنگد؟ چه زمانی امام گفت ما با آمریکا قطع رابطه می‌کنیم؟ وقتی امام از فرانسه به ایران آمد و انقلاب پیروز شد، سفارت آمریکا در ایران فعال بود؛ مأمور کمیته با اسلحه حکومت ایران گذاشتند که حتی سفارت آمریکا در ایران را محافظت کنند؟ کی امام دلش می‌خواست با این جنگ کند، با آن جنگ کند؟ حتی امام(ره) به مسئولین مملکتی اعم از وزارت خارجه کشور و... می‌فرمودند شما بروید کار خودتان را کنید، یعنی راه دیپلماسی را باید انجام دهید؛ منطق و عقل اینگونه حرکت کردن را ایجاب می‌کند؛ تمام اهدافمان که در رابطه با جامعه بین‌الملل است را باید با رابطه منطقی دیپلماسی دنبال کنیم، مگر اینکه ببینیم واقعا علیه منافع کشورمان اقدام کردند و حرف حق ما را نمی‌پذیرند که آن یک مساله دیگر است و معلوم است آن موقع نمی‌پذیریم؛ تازه آن موقع هم باید ببینیم مصلحتمان در کجاست. امیرالمؤمنین(ع) می‌فرمایند، اگر دشمن تو، تو را به صلح دعوت می‌کند، حتی اگر در وسط جنگ باشد، هرگز صلحی را که دشمن تو را به آن دعوت می‌کند رد نکن. چون در صلح، آرامش و فرصت بازسازی لشکر پیدا می کنید. امام علی(ع) اضافه می‌کنند که من نمی‌گویم وقتی صلح کردید و چیزی را امضا کردید بروید بخوابید؛ غفلت نکنید، همیشه باید هشیار و آگاه باشید که برنامه‌های دشمن چیست؛ که این یک امر عقلایی است. پیدایش شعار نه شرقی، نه غربی به معنای این که ایران می‌خواهد مستقل باشد و یک سیاست خارجی مستقل براساس منافع و نظریه‌های سیاسی، فرهنگی و مذهبی خودش داشته باشد، یکی از دستاوردهای مهم انقلاب اسلامی در عرصه‌ سیاست خارجی ماست.

امام(ره) به مسئولین مملکتی اعم از وزارت خارجه کشور و... می‌فرمودند شما بروید کار خودتان را کنید، یعنی راه دیپلماسی را باید انجام دهید؛ منطق و عقل اینگونه حرکت کردن را ایجاب می‌کند؛ تمام اهدافمان که در رابطه با جامعه بین‌الملل است را باید با رابطه منطقی دیپلماسی دنبال کنیم، مگر اینکه ببینیم واقعا علیه منافع کشورمان اقدام کردند و حرف حق ما را نمی‌پذیرند، که آن یک مساله دیگر است و معلوم است آن موقع نمی‌پذیریم؛ تازه آن موقع هم باید ببینیم مصلحتمان در کجاست

*در زمینه مسائل داخلی به خصوص مسائل اقتصادی در دهه های گذشته به چه میزان در راستای آرمان های حضرت امام(ره) حرکت کرده ایم؟

در این زمینه نیز دستاوردهایی وجود داشته اما چالش هایی نیز وجود دارد. در سال های اخیر وضعیت اقتصادی مردم با چالش هایی مواجه بوده است. امروز مسأله اقتصاد با بسیاری از مسائل دیگر مثل بیماری ها، پیش‌آمد‌ها و اتفاقات طبیعی فرق می‌کند و مسأله فردی نیست، بلکه مسئله اجتماعی و ملی است. در مباحث اقتصادی، متخصصین امر باید فکر کنند که چه کار باید انجام دهیم. یکی از مسائل بسیار مهم در عصر کنونی این است که روابط بین کشور با کشور‌های دیگر در چه وضعیتی قرار دارد و با چه چالش هایی مواجه است. مسئله گرانی‌ها تنها مربوط به اقتصاد کشور است، مسائل اقتصادی در دنیا به هم گره خورده است و امکان ندارد که بگوییم که کشوری با کشور‌های همسایه اش تنش داشته باشد و اقتصادش خوب باشد، یا ما با کشور‌های اروپایی همیشه در تنش و جدل باشیم و اقتصاد ما خوب باشد.این وضعیت درباره همه کشورها وجود دارد. همچنین با هر کشوری که می‌خواهیم دوستی کنیم یا برنامه اقتصادی یا خرید و فروش داشته باشیم باید منافع اقتصادی کشورمان را در نظر بگیریم. البته این مشکلات در دولت‌های قبل هم بوده، ولی امروز بیشتر شده است. جامعه‌اى که در آن فقر، بیکارى، مشکلات معیشتىِ غیر قابل حل، اختلاف طبقاتى، تبعیض وجود داشته باشد، آرامش ایمانى پیدا نمی کند. از زمان حضرت آدم(ع) به بعد، انبیاء یکی از وظایف دینی و اخلاقی خود را کمک به مردم می دانستند لذا احکام این بزرگان حمایت از مردم بود چرا که بدون کمک و وجود ضعف و نیازمندی مردم پیشبرد دین بسی دشوار می شود و حتی در مواردی برخی دینداران هم دچار ضعف ایمان می شوند، به خصوص اینکه مردم شاهد باشند برخی مدیران و مسئولان بی اعتنا به مردم در رفاه زندگی می کنند و مردم در حال فقر با روزگار دست و پنجه نرم می کنند. با توجه به شرایط امروز کشور حرف های شعاری نمی تواند دردی را تسکین کند، حکومت باید در جهت رفع مشکلات بیش از گذشته تلاش نماید مخصوصاً در زمینه اشتغال و تولید کار برنامه ریزی دقیق و کاربردی داشته باشد، در مسیر رفع فقر و بیکاری اگر عواملی مانع هستند و تنها با قراردادهایی این موانع برطرف می شود و برای جامعه مفید است، هیچ اشکالی ندارد. برخی از جوانان وقتی با مشکلات مواجه می شوند، به دلیل تجربه و تحمل پایین، تحت تأثیر اخبار و تبلیغات بیگانگان و فضای مجازی قرار می گیرند و دین آنها نشانه گرفته می شود.

*اگر حضرت امام(ره) امروز زنده بودن با چه چیزی مبارزه می کردند؟

اگر امام(ره) امروز زنده بودند با ریاکاری و دروغ مبارزه می کردند.از سوی دیگر امام همواره گروه های سیاسی را به وحدت و انسجام دعوت می کردند که این وضعیت نیز در جامعه کمرنگ شده است. به همین دلیل اگر حضرت امام(ره) زنده بودند در راستای وحدت گروه های سیاسی نیز تلاش می کردند. امام راحل هنگامی که مسئله وحدت بین اقشار و گروههای مختلف جامعه را عنوان می کردند به واقع به آن ایمان داشتند اما متاسفانه در حال حاضر گاه حرکتهایی مشاهده می شود که باعث شکسته شدن وحدت می گردد. در میان بخش ها و گروه های مختلف اجتماعی نباید تنها گروهی در تمامی فعالیتها حضور داشته باشند و گروهی دیگر از فعالیتهای اجتماعی محروم باشند زیرا این مسئله باعث ایجاد شکاف در جامعه خواهد شد.

  تعداد بازديدها: 90


 
نظرات خوانندگان:
 

نظرات حاوي توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمي‌شود.

نام:
پست الکترونيک:
متن پيام:


 
آخرين اخبار و مطالب 
یادداشتی از: جعفر محمدی
1،200،000،000 تومان از جیب هر خانواده ایرانی برداشته اند ؛ درباره حرف پزشکیان که گفت "کشته های تحریم فقرا هستند" و کاندیداهای اصولگرا که گفتند مشکل ما تحریم نیست!
آیت الله ایازی: رئیس‌جمهور باید کسی باشد که بتواند تعامل مناسب را با سایر قوا داشته باشد/ اگر شرایط برای حضور عادلانه فراهم است، تردید کردن و شرکت نکردن‌ کمک به حل مشکلات جامعه نمی‌کند
افزایش ۱.۹ درصدی تورم معدن در اردیبهشت ماه / رکود در بازار سنگ و رونق در فلزات
اطلاعیه دفتر مقام معظم رهبری درباره برخی نقل قول‌های غیر مستند از رهبر انقلاب و مسئولان دفتر ایشان
نامه دفتر روحانی به رئیس صداوسیما: چند نفر از کاندیداها مناظره اول را تبدیل به جلسه اتهام‌زنی به دولت‌های یازدهم و دوازدهم کرده‌اند/ امید است صداوسیما برخلاف رویه سابق خود، مطابق قانون، به روحانی یا نماینده او، امکان پاسخ به شبهات و تهمت‌های متعدد را فراهم کند
کیهان خطاب به نامزدهای اصولگرا: مبادا هوای نفس باعث شود کنار نروید و اتفاق سال۹۲ تکرار شود
اذعان روزنامه دولت: این روزها نقد دولت رئیسی خط قرمز است/ مناظره اول کسالت آور بود
ارتش رژیم صهیونیستی از تصویب نقشه عملیات حمله به لبنان خبر داد
محمد مهاجری فعال سیاسی اصولگرا:
محمد مهاجری: یکی از کاندیداها یواشکی موبایل خود را به مناظره برده بود و تقلب می گرفت!
یادداشتی از: آقای حاج حسن وفایی
اظهارات آشفته ی اقتصادی
زیاده عرضی نیست!
این 4 نفر اپوزیسیون دولت رئیسی بودند و خبر نداشتیم؟!
درباره حمله ناشیانه زاکانی به پزشکیان
بازگشت به تورم 9 درصد و دلار 3600 تومانی: کابوس یا رویا؟!
آیا مردم بد شده‌اند؟ / چرا بسیاری از مردم می‌ترسند و در تصادف‌ها به هم کمک نمی‌کنند؟ (فیلم)
یادداشتی از: جعفر محمدی
حال «ایران» چطور بود ، وقتی «برجام» بود؟ چند واقعیت تاریخی که «دلواپسان تشنه قدرت» تحریف می کنند!
شمار شهدای غزه به 37 هزار و 372 نفر رسید/ برخی خانواده ها به طور کامل نابود شدند
ماجرای قتل دو ایرانی در کانادا به ضرب گلوله چه بود؟
طوفان ظریف در صداوسیما؛ نگذارید بگوییم در آن شش ماه تلخ چه گذشت؛ بارها می‌توانستیم برجام را زنده کنیم و مردم از این فلاکت زجر نکشند/ بایدن وقتی آمد پیچ را شل کرد و باعث شد اقایان نفت بفروشند؛ بگذارید ترامپ بیاید تا ببینید
درخواست حماس از جامعه جهانی برای کمک فوری به مردم غزه
عید غدیرخم برای اولین بار در سراسر عراق تعطیل رسمی است
یادداشتی از: روزنامه جمهوری اسلامی
منازله به جای مناظره!

آرشیو همه مطالب


 
پربازديدها 
جریمه به‌کارگیری اتباع غیر مجاز چند؟
پیام تسلیت مقام معظم رهبری در پی درگذشت حجت‌الاسلام طاهامحمدی امام جمعه سابق همدان
روزنامهٔ آمریکایی: السنوار، نبرد غزه را به واقعه کربلا تشبیه کرد
یادداشتی از: امیر حیات بینی
غوثی بر فراق غیاث!/به بهانه ارتحال آیت‌الله طاها محمدی؛
مفتی عمان خواهان حمایت مالی و تسلیحاتی از نوار غزه شد
افزایش مرزهای زمینی برای اربعین ۱۴۰۳
گزارش تصویری:
برگزاری کلاس درس نهج البلاغه توسط استاد حاج بهرام رحیمی در هیئت انصارالخمینی (ره) حسینیه ی آل یاسین (ع) 1403/3/21
جزئیات شهادت مرزبان هرمزگانی در یاسوج
چگونه رویاهای یک نسل از دختران افغانستان از بین رفت؟
1000 روز ستیز طالبان با آموزش دختران
حجت‌الاسلام معاونیان:
بس کنید اینهمه تملق را، شما اوّلیات امامت را نفهمیده‌اید
اطلاعیه:
برگزاری دعای عرفه در هیئت انصارالخمینی (ره)
جزئیات اعترافات اولیه متهم ردیف اول پرونده فساد در فوتبال؛ تبانی در ۱۵ بازی!
آیت‌الله فاضل لنکرانی:
اگر از حلال و حرام گفتیم و خودمان عمل نکردیم، مردم از دین فاصله می‌گیرند
پیام تسلیت مقام معظم رهبری در پی درگذشت همسر صبور شهید سپهبد صیاد شیرازی
گزارشی به قلم بهاره شبانكارئيان
جنازه های ناشناس در ایران : خارجی های بدون مدارک ، ایرانیان فقیر و بی کس
پزشکیان : دولت به شرکت‌های دارویی ۶۰ هزار میلیارد تومان بدهی دارد/ در درمان بیماری های خاص مانده‌ایم
روزنامه اصولگرا: اعضای دولت رئیسی، نه سعید جلیلی را قبول دارند نه خودشان را!
تحلیل سیاسی هفته
امام باقر(ع) چگونه روحانیون بزرگ مسیحی را به اسلام دعوت کردند؟
رازینی، مدیر باسابقه دستگاه قضایی: تصور می‌کردیم لاریجانی جزء تأیید صلاحیت‌ها خواهد بود و برداشت ما از فرمایش آقا این بود، اما شورای نگهبان است دیگر!/ این شیوه‌ که از اصلاح‌طلبان یک نفر بیاید و از اصولگرایان متعدد بیایند، خیلی قابل فهم نیست


 
آمار بازديد از سايت 
تعداد بازدید امروز: 21419
تعداد بازدید دیروز: 18011
بازدید کل: 68270499
مشاهده آمار کامل
تمامي حقوق براي هيئت انصارالخميني (ره) محفوظ است.