تاريخ انتشار: 21 فروردين 1403 ساعت 01:04:11
جزئیات برگزاری نماز عید سعید فطر به امامت مقام معظم رهبری

رئیس ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر گفت: امسال نیز همچون سال گذشته شعار «عید بندگی و همبستگی» برای نماز عید سعید فطر انتخاب شده است.

به گزارش ایسنا، حجت‌الاسلام والمسلمین علی نوری-رئیس ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر- با اعلام برنامه های نماز عید سعید فطر اظهار کرد:برنامه‌های  روز عید فطر از ساعت ۷ صبح آغاز می‌شود و نماز رأس ساعت ۸ صبح به امامت مقام معظم رهبری در مصلای امام خمینی(ره) اقامه خواهد شد.

وی ادامه داد: باوجود وسایل نقلیه عمومی و ترجیح استفاده از این‌وسایل، امکاناتی برای حضور مردم با وسایل شخصی هم تعبیه شده است و پارکینگ‌ها برای خودروهای شخصی باز خواهد بود، به همین‌ منظور پارکینگ‌های مصلی در هر چهارضلع از جمله بنیاد مستضعفان، شهید سلیمانی، قنبرزاده و بهشتی به همین منظور آماده شده است.

به گفته حجت‌الاسلام نوری، به خاطر مسافت اتوبوس‌ها، متروها و پارکینگ‌ها تا صحن ‌اصلی خودروهای ون در نظر گرفته شده است اما تا کار انتقال نمازگزاران  را داشته باشند.

وی یادآور شد: درب‌های مصلی از اذان صبح به روی نمازگزاران گشوده می‌شود. محدودیت‌های ترافیکی از سوی پلیس راهور اعلام خواهد شد و اتوبوس، مترو و وسایل حمل و نقل عمومی برای سرویس‌دهی به مردم رایگان است.

رئیس ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر بیان کرد: سکوهای راهنما برای انتقال نمازگزاران به سمت اقامه نماز را خواهیم داشت.سعی شده نقشه راهنمای استقرار نمازگزاران در فضای مجازی منتشر شود و بر روی محل ورود نمازگزاران و درب های وردی هم نصب شده است.

وی گفت: از آنجایی که نماز عید فطر مظهر تجلی حضور مسلمین است بر روی حضور جوانان و کودکان داریم و برنامه اصلی برای روزه اولی‌ها خواهیم داشت. مهر و سجاده و زیراندازه مردم به همراه خود بیاورند و از آوردن وسایل اضافه مثل ساک و سبد پرهیز کنند تا سهولت درنماز رقم بخورد.

وی ادامه داد: نمازگزارن سعی کنند از درب شمالی وارد شوند چون دسترسی به صحن اصلی اقامه نماز راحت‌تر خواهد بود. برای اتصال صفوف نمازگزاران راهنماهای متعددی  درنظر گرفته شده است که بر روی درهای ورودی و سایر بخش‌های مصلی قابل مشاهده است تا اتصال بین صفوف انجام شود البته امسال برای اتصال نماز اتفاقات خوبی رقم‌خورده است.

حجت‌الاسلام نوری اظهار کرد: نمازگزاران در خروج به هیچ وجه عجله نکنند. در همین راستا برنانه‌های فرهنگی در نظر گرفته‌ایم‌ که جشن مسلمین و بهره‌مندی از موکب‌های پذیرایی را رقم زده باشیم پس نمازگزاران به تذکرات خادمین نماز توجه کنند. علاقه‌مندان در پیام‌رسان‌های داخلی ایتا و بله با عنوان نماز عید سعید فطر می‌توانند تمام اطلاعات از جمله تدابیر ترافیکی، احکام نماز، راهنمای وضوخانه‌ها، راهنمای مترو اتوبوس، ون‌ها و پارکینگ‌ها را دریافت کنند.

رئیس ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر در بخش پایانی این نشست تاکید کرد: از طریق پویانمایی و ‌موشن‌گرافی اطلاعات مربوط به محدودیت‌های ترافیکی و استفاده از وسایل حمل و نقل و همچنین الزامات نمازگزاران در پیام‌رسان‌های داخلی ایتا و بله و خبرگزاری‌ها منتشر می‎شود. همچنین از امشب در صداوسیما تا روز نماز عید فطر تمامی آنچه مربوط به برگزاری این نماز است پخش خواهد شد تا مردم استفاده کنند.
حجت‌الاسلام والمسلمین نوری با بیان اینکه مراسم نماز عید سعید فطر به صورت پخش زنده از صبح در زسانه ملی پخش خواهد شد، تصریح کرد: در بخش فرهنگی موکب‌ها و ‌ایستگاه‌های خدماتی و ‌پذیرایی را خواهیم داشت. در تمامی صلع‌های مصلی تهران موکب‌ها مستقر خواهند بود.
وی ادامه داد: برای کودکان ایستگاه‌های بازی، تماشاخانه، گروه سرود و اجرای نمایشی تعبیه و فضای شادی برای کودکان طراحی شده است. همچنین برای شهدای دمشق و موضوع غزه نیز برنامه‌هایی اجرایی خواهد شد.
رئیس ستاد برگزاری نماز عید سعید فطر بیان کرد: سامانه نظرسنجی هم برای نمازگزاران  به شماره ۶۸۶۸ آماده شده و به محض ورود نمازگزاران پیامک سامانه ارسال خواهد شد و نمازگزاران ‌نکات، پیشنهادات و ‌انتقادات خود را ارسال کنند.
حجت‌الاسلام در پاسخ به سوال ایسنا در خصوص چگونگی حضور اصحاب رسانه برای پوشش نماز عید سعید فطر گفت: در مورد اصحاب رسانه و خبرگزاری‌ها برای حضور کسانی که می‌خواهند در صحن اصلی باشند نامه‌نگاری‌ها انجام شده و خبرنگاران، عکاسان و تصویربردارانی که علاقمند هستند حضور پیدا کنند کارت خبرنگاری و ادوات خود را برای چک و خنثی باید ارسال کنند و صبح عید وسایل تحویل داده می‌شود تا در صحن کار خود را انجام دهند. بیرون صحن هم کسانی که علاقمند هستند برایشان کارت صادر خواهد شد تا پوشش خوبی از این‌ مراسم داشته باشند.

  تعداد بازديدها: 268
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=99552
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.