تاريخ انتشار: 26 آبان 1402 ساعت 20:01:25
کارشناس بازار مسکن: دولت دستاوردی در بازار مسکن نداشت

یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: اگر قیمت‌ها به طور دنباله‌دار افزایش پیدا نمی‌کند به این دلیل است که قیمت‌ها آنقدر افزایش یافته که کسی توان خرید ندارد. تعداد معاملات مسکن در تهران در شهریورماه به 3 هزار معامله رسیده در حالی که در مقطعی تعداد معاملات به 20 هزار فقره معامله هم می‌رسید.

 در حالی که وزیر راه و شهرسازی گفته بود میانگین ریزش قیمت مسکن در تابستان امسال 30 درصد بوده و سیاست کاهش قیمت مسکن ادامه دارد و همچنین مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران در گفت وگو با ایلنا کاهش قیمت مسکن در تهران را 20 درصد اعلام کرده بود، آخرین گزارش بانک مرکزی اعلام می کند که در شهریور ماه 1402 تورم ماهانه قیمت آپارتمان‌های مسکونی شهر تهران منفی 1.7 درصد بوده که در مقایسه با همین اطلاع در ماه قبل (0.7- درصد)، 1 واحد درصد کاهش داشته است. از سوی دیگر کارشناسان بازار مسکن بر این باور هستند که قیمت‌ها در بازار مسکن کاهش پیدا نکرده بلکه روند افزایش قیمت مسکن متوقف شده تا دوباره به این بازار برسد.

این تناقض‌ها در آمار ابهاماتی را وضعیت بازار مسکن ایجاد کرده که خروجی این بوده که هرچند مسئولان مدعی کاهش قیمت مسکن در بازار هستند اما فروشندگان بازار، خریدار ندارند.

فردین یزدانی، کارشناس اقتصاد مسکن در گفت‌وگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا با اشاره به ابهامات و تناقض‌ها در اعداد و ارقام اعلامی شده درباره کاهش قیمت مسکن در بازار اظهار داشت: آماری که از سوی مسئولان اعلام می‌شود سندیت ندارد و هرچند که مرکز آمار و بانک مرکزی بخشی از دولت هستند اما می‌توان گفت که تا حدی آمار مستند ارایه می‌دهند.

وی ادامه داد: طبق همین آمارهای رسمی در بازار مسکن تا تیرماه شاهد افزایش قیمت‌ها بودیم و از سال گذشته تا تیرماه افزایش قیمت در بازار مسکن ادامه‌دار بود و در تیرماه درصد بسیار کمی قیمت‌ها کاهش پیدا کرد که به این میزان کاهش، نمی‌توان ریزش قیمت‌ها گفت.

این کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در این بازار شاهد رکود شدید هستیم و قیمت‌ها هم از سال گذشته تا تیرماه آنقدر افزایش داشتند که دیگر خریداری وجود ندارد، گفت: افزایش قیمت مسکن در بازار متوقف شده که این به معنای ریزش یا افت قیمت‌ها نیست و اساسا کاهش 2 درصدی قیمت‌ها مفهومی از ریزش ندارد کما اینکه در گزارش مهرماه بانک مرکزی هم کاهشی در قیمت‌ها اعلام نشد.

وی درباره دلیل توقف افزایش قیمت مسکن در طول چند ماه گذشته، افزود: وقتی دولت این شرایط بازار مسکن را دستاورد می‌داند و آن را ناشی از برخورد با مشاوران املاک متخلف اعلام می‌کند باید به این نکته توجه داشته باشد که آن چیزی که بانک مرکزی در گزارش‌ها اعلام می‌کند، حاصل از معاملات انجام شده‌ و معمولا هم قیمت پیشنهادی بالاتر از قیمت معاملاتی است و قیمت‌ها در بازار بیشتر از این اعداد اعلام می‌شود.

یزدانی با تاکید بر اینکه دولت برای توقف افزایش قیمت‌ها در بازار مسکن کاری انجام نداده است، گفت: اگر قیمت‌ها به طور دنباله دار افزایش پیدا نمی‌کند به این دلیل است که قیمت‌ها آنقدر افزایش یافته که کسی توان خرید ندارد. تعداد معاملات مسکن در تهران در شهریورماه به 3 هزار معامله رسیده در حالی که در مقطعی تعداد معاملات به 20 هزار فقره معامله هم می‌رسید. بنابراین معاملات به حداقل و کف رسیده و بازار راکد است.

*ایلنا

  تعداد بازديدها: 165
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=98021
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.