تاريخ انتشار: 25 آبان 1402 ساعت 15:47:01
کانادا: کشتن کودکان فلسطین باید پایان یابد

«جاستین ترودو» نخست‌وزیر کانادا که از ابتدای عملیات «طوفان الاقصی» در حال حمایت از اسرائیل بوده، روز چهارشنبه (امروز) خواستار توقف کشتار زنان، کودکان و نوزادان غزه شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، همزمان با تشدید فشارهای افکار عمومی در کشورهای مختلف جهان، حمله به بیمارستان الشفا در غزه صدای یکی از حامیان غربی اسرائیل را هم درآورده است.

به گزارش رویترز، جاستین ترودو نخست‌وزیر کانادا «شدیدترین انتقاد خود از اسرائیل از زمان جنگ علیه حماس را» بیان کرد. او و دیگر مقام‌های کانادایی بارها اعلام کرده‌اند که از «حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حماس» حمایت می‌کنند.

بنا بر روایت این رسانه غربی، شمار بالای تلفات غیرنظامیان غزه در حملات اسرائیل باعث شده که کانادا هم مانند آمریکا و دیگر متحدانشان ابراز نگرانی کنند.

شامگاه چهارشنبه (دیشب) دفتر اطلاع‌رسانی دولت در غزه اعلام کرد طی سی و هشت روز جنگ صهیونیست‌ها علیه فلسطینیان ۱۱۲۴۰ نفر شهید شدند که ۴۶۳۰ نفر از این شهدا کودک و ۳۱۳۰ نفر نیز زن هستند.

نخست‌وزیر کانادا طی سخنرانی روز چهارشنبه خود ابتدا بر «حق اسرائیل برای دفاع از خود در برابر حملات تروریستی» تاکید کرد و در ادامه به انتقاد از حملات علیه غیرنظامیان به ویژه زنان و کودکان پرداخت.

ترودو با اشاره به حمله روز گذشته به بیمارستان الشفا در غزه گفت: «فاجعه انسانی که در غزه در حال رخ دادن است، دردناک و جانگداز است به ویژه رنجی که ما در داخل و اطراف بیمارستان الشفا داریم مشاهده می‌کنیم».

وی در این سخنرانی برای توجیه حمایت شدید خود از اسرائیل در جریان جنگ غزه ادعا کرد: «من به طور واضح گفته‌ام که بهای عدالت نمی‌تواند ادامه رنج همه غیرنظامیان فلسطینی باشد».

 

 

نخست‌وزیر کانادا اضافه کرد: «حتی برای جنگ‌ها هم، قوانینی وجود دارد. ارزش همه جان‌های بیگناه، یکسان هستند (هم) اسرائیلی‌ها و (هم) فلسطینیان. من از دولت اسرائیل می‌خواهم که حداکثر خویشتنداری را از خود نشان دهد».

وی گفت: «جهان دارد تماشا می‌کند در تلویزیون‌ها، در شبکه‌های اجتماعی یا با شنیدن روایت پزشکان، اعضای خانواده‌ها یا نجات یافتگان (از جنگ غزه). کودکانی که والدینشان را از دست دادند. جهان دارد اینها را نگاه می‌کند. کشتن زنان، کودکان و نوزادان، اینها باید پایان یابد».

این واکنش انتقادی ترودو در شرایطی مطرح شده که روز گذشته حمله ارتش رژیم صهیونیستی به بیمارستان الشفا در غزه خبرساز شد.

مدیر بهداشت غزه گفته بود: «علی‌رغم تهدیدهای اشغالگران به کار خود در بیمارستان الشفا ادامه می‌دهیم. اشغالگران تلفنی با ما تماس گرفتند و از ما خواستند به پنجره‌ها و درهای بیمارستان الشفاء نزدیک نشویم».

ارتش رژیم صهیونیستی اعلام کرد که در بخشی از بیمارستان الشفاء در حال عملیات علیه حماس است. مدیرکل وزارت بهداشت فلسطین گفت صدای تیراندازی و حرکت تانک‌های اشغالگران را در داخل مجتمع پزشکی شفا می‌شنوند.

حمله به بیمارستان الشفا در حالی انجام شد که رئیس سازمان هماهنگی امور بشردوستانه سازمان‌ملل روز گذشته اعلام کرد: به جز یکی بقیه بیمارستان‌ها در شمال غزه به دلایلی مثل کمبود سوخت، نبود برق، تجهیزات پزشکی، اکسیژن، غذا و آب و بمباران محوطه‌ها و نواحی اطراف بیمارستان‌ها به دست اسرائیل از سرویس خارج هستند.

رویترز در گزارش خود درباره سخنرانی ترودو نوشت: «سه نوزاد از ۳۹ نوزاد نارس از زمانی که سوخت بزرگترین بیمارستان غزه تمام شد، جان خود را از دست دادند».

نخست‌وزیر کانادا البته در این سخنرانی علیه مقاومت فلسطین هم موضع گرفت و اعلام کرد که حماس باید به استفاده از فلسطینیان به عنوان سپر انسانی پایان دهد و «همه گروگان‌ها را آزاد کند».

وی همچنین خبر داد که حدود ۳۵۰ شهروند کانادایی و دارندگان اقامت دائم کانادا و اعضای خانواده‌ آنها از طریق گذرگاه رفح مصر، غزه را ترک کرده‌اند.

  تعداد بازديدها: 239
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=98014
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.