تاريخ انتشار: 21 خرداد 1403 ساعت 23:03:18
هشدار درباره تعطیلی کارخانجات لبنی و کاهش تولید

مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران، گفت: درحالی که باید در سبد کالایی مردم به اندازه نیاز محصولات لبنی استفاده شود اما بخش عمده‌ای از ارز کشور را به نهاده‌های دامی اختصاص می‌دهند و در مقابل شیر را به شیرخشک تبدیل کرده و به پاکستان و افغانستان قاچاق می‌کنند و مردم را از شیر بی‌بهره می‌کنند.
احسان ظفری، در گفت‌و‌گو با ایلنا، با بیان اینکه در هر واحد لبنی بین 300 تا 500 نوع ماده اولیه مورد نیاز است، گفت: به دلیل ناپایداری در قیمت مواد اولیه نرخ محصول نهایی نیز دچار نوسان شده است. وی افزود: از طرفی سیاست‌های دولت از قبیل افزایش مالیات‌ها، افزایش ناچیز حقوق، دستمزد و قیمت حمل و نقل کالاها نیز در تغییر قیمت‌ها نقش داشته و در نتیجه قدرت خرید مردم را کاهش داده است.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران، گفت: این مشکلات باعث تعطیلی واحد‌‌‌ها، عدم تولید و کاهش قدرت خرید مردم شده است. ظفری افزود: درحالی که باید در سبد کالایی مردم به اندازه نیاز محصولات لبنی استفاده شود اما بخش عمده‌ای از ارز کشور را هم به نهاده‌های دامی اختصاص می‌دهند و در مقابل شیر را به شیرخشک تبدیل کرده و به پاکستان و افغانستان قاچاق می‌کنند و مردم را از شیر بی‌بهره می‌کنند. وی تاکید کرد: با صادرات بسیاری از ماشین‌آلات به کشور عراق، عملا این کشور در زمره تولیدکنندگان قرار گرفته است و صادرات به این کشور را هم از دست داده ایم.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران با بیان اینکه در اثر سیاست‌های اشتباه دستگاه‌های اجرایی و برخی از وزارتخانه‌ها، رقبای ما مانند ترکیه، عربستان و کشور‌های دیگر با قیمت تمام شده پایین‌تری کالا را در اختیار کشور عراق قرار می‌دهند، گفت: این موضوع باعث شده نتوانیم بازاری را که خودمان ایجاد کرده‌ایم و سال‌ها است برای آن زحمت کشیده‌‌ایم حفظ کنیم.
ظفری گفت: در بخش صادرات لبنیات به بازار عراق و افغانستان عملا این دو کشور را از دست داده‌ایم و بازار پاکستان گرچه در اختیار ما است، اما بازار آزاد و قانونی‌ای نیست. او اضافه کرد: صادرات کالا به دلیل هزینه‌های بالای تولید، بخشنامه‌ها و دستور‌العمل‌های کشور‌های همسایه و در پاره‌ای مواقع بخشنامه‌های کشور‌خودمان، کمتر از گذشته شده و دلیل این موضوع هم به عدم توجه به بحث‌های کارشناسی و تصمیم‌های سیاست‌مداران، دولتی‌ها و مجلس‌ و قانون‌گذاران برمی گردد.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران با اشاره به اینکه بازگشت ارز، باید برای صنایعی باشد که دولت مواد اولیه آن را تامین می‌کند گفت: درحالی که تولیدکننده شیر با قیمت آزاد ارز خریده و پس از ان اقدام به صادرات کرده اما باید برگشت ارز به سیستم بانکی با نرخ نیمایی باشد، در صورتی که فروش به اندازه‌ای نبوده که بتواند جوابگوی این موضوع باشد. این سیاست‌های اشتباه باعث کاهش تولید و نهایتا عدم سود تولیدکننده شده است.
ظفری تصریح کرد: متاسفانه در مجلس و بدنه دولت گوش شنوا یا کارشناسی برای این مسئله وجود ندارد و دولت باید افرادی را که از جنس تولیدکننده هستند به کار گیرد تا نقاط قوت و ضعف این موضوعات را شناسایی کرده تا این معضلات نیز اصلاح شود. او اضافه کرد: علی‌رغم نامگذاری سال‌های متمادی با عنوان تولید، اما متاسفانه در بدنه دولت، قانونگذار و قوه قضائیه هیچکدام توجهی به مشکلات تولیدکنندگان ندارند.
مدیرعامل و رئیس هیئت مدیره اتحادیه تعاونی‌های لبنی ایران با اشاره به اینکه در بدنه دولت هم رانت وجود دارد که باعث شده چندین برند لبنی با منابع بانکی صادرات را در اختیار گیرند، گفت: یکهزار و 200 کارخانه تعطیل شده است و سوال این است که آیا تولیدکننده باید تولید را کنار بگذارد؟

  تعداد بازديدها: 69
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=100097
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.