تاريخ انتشار: 29 آبان 1400 ساعت 00:21:16
درخواست حجت الاسلام مقتدی صدر برای انحلال شبه‌نظامیان طرفدار ایران

روحانی بانفوذ شیعه عراق که ائتلاف به رهبری او با کسب ۷۳ کرسی، پیروز انتخابات پارلمانی اخیر این کشور شده، از گروه‌های مسلح شیعه طرفدار ایران خواست تا در صورت علاقمندی به مشارکت در دولت آینده عراق، اعلام انحلال کنند.
مقتدی صدر از همه گروه‌های عراقی خواست تا سلاح‌های خود را به بسیج مردمی عراق تحویل دهند. او همچنین از حشد شعبی، بسیج مردمی عراق نیز درخواست کرد که صفوف خود را از به تعبیر او «عناصر بی‌انضباط» پاکسازی کند و افراد به گفته او «فاسد» را به قوه قضائیه تحویل دهد.
برخی تحلیلگران سیاسی بر این نظرند که شبه‌نظامیان عراقی با چنین درخواست‌هایی مخالفت خواهند کرد، اتفاقی که می‌تواند تلاش‌های صدر برای تشکیل دولت ائتلافی جدید در عراق را با مشکل مواجه سازد.این گروه از تحلیلگران همچنین پیش‌بینی می‌کنند که طرح درخواست انحلال شبه نظامیان عراقی می‌تواند تنش‌ها میان شیعیان این کشور از جمله میان طرفداران ایران و پیروان صدر را تشدید کند.حامیان صدر که در انتخابات سراسری ماه اکتبر عراق پیروز شدند برای معرفی نخست وزیر این کشور به شرکایی نیاز دارند که از آن‌ها حمایت کنند. فراکسیون‌های طرفدار ایران در این انتخابات تعداد قابل توجهی از کرسی‌های پارلمان را از دست دادند.
به گفته برخی از تحلیلگران سیاسی، اعتراض‌های حامیان شبه‌نظامیان طرفدار ایران به نتایج انتخابات ماه اکتبر با هدف فشار بر صدر برای اطمینان از این که آنها بخشی از کابینه بعدی هستند، انجام می‌شود.اما فراخوان مقتدی صدر برای انحلال شبه‌نظامیان عراقی که خارج از چارچوب حشد شعبی فعالیت می‌کنند، دست ردی بود بر این تلاش‌ها.
حشدشعبی متشکل از نیروهای عمدتا شیعه و برخی گروه‌های سنی مذهب و مسیحی و ایزدی است که از سال ۲۰۱۴ با هدف مبارزه علیه داعش سازماندهی شدند و سپس به طور رسمی تحت فرمان نخست وزیر عراق قرار گرفتند.

*بهارنیوز

  تعداد بازديدها: 469
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=91377
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.