تاريخ انتشار: 27 شهريور 1400 ساعت 01:20:25
برجام چگونه مسیر عضویت ایران در سازمان شانگهای را هموار کرد؟ / شبکه تلویزیونی CGTN دولت چین توضیح می دهد

شبکه تلویزیونی CGTN دولت چین در مورد عضویت ایران در سازمان شانگهای تصریح کرد: تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل تا سال ۲۰۱۵ (زمان انعقاد برجام) مانع از عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای شده بود. براساس قوانین سازمان شانگهای، کشور‌هایی که تحت تحریم‌های شورای امنیت سازمان ملل هستند، نمی‌توانند عضو دائم این سازمان شوند.

عضویت ایران در سازمانهای شانگهای با تحلیل ها و واکنش های بسیاری را در نقاط مختلف دنیا همراه بود، در این بین شبکه تلویزیونی دولت چین معتقد است که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل تا سال 2015 (زمان انعقاد برجام) مانع از عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای شده بود.

به گزارش «انتخاب»؛ شبکه تلویزیونی CGTN دولت چین تصریح کرد که تحریم های شورای امنیت سازمان ملل تا سال 2015 (زمان انعقاد برجام) مانع از عضویت دائم ایران در سازمان شانگهای شده بود. براساس قوانین سازمان شانگهای، کشورهایی که تحت تحریم های شورای امنیت سازمان ملل هستند، نمی توانند عضو دائم این سازمان شوند.

این رسانه بیان کرد که بعد از انعقاد برجام و برداشته شدن اصلی ترین مانع، تاجیکستان از عضویت ایران جلوگیری کرد.

به نوشته وبسایت این شبکه، این ماجرا به این دلیل بود که تاجیکستان در آن زمان ادعا می کرد ایران از «حزب نهضت اسلامی» و اعمال آن ها حمایت می کرده است.

آیا عضویت در سازمان شانگهای به معنای اتحاد ایران، روسیه و چین است؟

همچنین استاد و عضو مرکز خاورمیانه دانشگاه LSE در رشته توئیتی در واکنش به عضویت ایران در این سازمان نوشت: بنابراین بالاخره {عضویت ایران در سازمان همکاری شانگهای} به وقوع می پیوندد. اما قبل از اینکه ناظران غربی این را به عنوان محور/اتحاد ایران، روسیه و چین در نظر بگیرند، باید به ماهیت این سازمان ها توجه شود. آنها بر حاکمیت دولت ها بر تعهدات الزام آورتر فراملیتی تاکید دارند.

وی افزود: به عنوان نمونه: آیا عضویت{ در این سازمان} تنش بین هند و پاکستان یا هند و چین را کاهش داده است؟ به ندرت.

عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای دو سال طول می کشد؟

از سوی دیگر عضو مرکز بلفر دانشگاه هاروارد معتقد است که عضویت کامل ایران در سازمان شانگهای دو سال طول می کشد.

وی در توئیتی نوشت:  ایران در دومین دوره افزایش اعضای سازمان همکاری شانگهای به این سازمان می پیوندد اما این کار یک شبه اتفاق نمی افتد.

او افزود:  سازمان همکاری شانگهای درخواست های هند و پاکستان برای عضویت در این سازمان را در اجلاس اوفا در سال ۲۰۱۵ تأیید کرد، اما هر دو پس از امضای اسناد در اجلاس آستانه در سال ۲۰۱۷ عضویت کامل را به دست آوردند.


گفتنی است که جمهوری اسلامی ایران تا کنون به عنوان عضو ناظر در سازمان همکاری شانگهای حضور داشت و از امروز(جمعه)و در بیست ویکمین اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای به عضویت کامل این سازمان درآمد.

  تعداد بازديدها: 124
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=90731
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.