تاريخ انتشار: 17 آبان 1399 ساعت 21:31:48
آمریکا چیست؟

✍️آیت الله بوشهری امام جمعه قم در خطبه خوانی این هفته ضمن بازخوانی بخش هایی از سخنرانی ۱۳ آبان مقام معظم رهبری با اشاره به سیاست های غلط ابرقدرتها اظهار داشت: متاسفانه برخی از کشورهای مرتجع منطقه به خاطر اینکه دل اربابشان را به دست بیاورند ذلیلانه و حقیرانه دست دوستی به سوی رژیم صهیونیستی دراز می کنند.
✍️صحت و سقم ادعای آیت الله بوشهری رئیس سابق حوزه های علمیه کشور مبنی بر رابطه اظهار بندگی کشورها و آمریکا بعنوان ارباب حتما قابل بررسی است ، اما اینکه چرا جنجال سازانی که با جعل و تحریف بخشی از صحبت روحانی در سال ۹۲ هفت سال علیه کدخدای خود ساخته فحاشی ، دروغ پردازی و تخریب کردند امروز صم و بکم در برابر اینهایی که به نام خطبه نماز جمعه از آمریکا به نام ارباب یاد می کنند  [ساکت] هستند.
✍️اما در برابر ادعای ارباب پایه آمریکایی آیت الله بوشهری نماینده مجلس خبرگان رهبری می توان فرض جایگزین مورد ادعای اعراب منطقه در مورد عامل ایران پایه بودن دلیل الزام به گرایش و همگرایی دولت های عرب منطقه با اسرائیل را هم مورد مطالعه قرار داد . علی الخصوص که حداقل طی ۱۶ سال گذشته ادبیات فی مابین چیزی جز پیام منازعه و جنگ نبوده است.
✍️اینکه سهم آمریکا ، روسیه ، فرانسه ، انگلیس یا به ادعای امام جمعه قم احساس رابطه بنده و اربابی بین حکام منطقه و صهیونیسم در شکل کیری یا آشکارسازی روابط فی مابین چه میزان بود یا احساس خطر از ناحیه جمهوری اسلامی ایران در شکل گیری چنین گرایشی چیست حتما نیازمند تامل و مطالعه بسیار جدی و مغفول مانده است ، هر ادعایی از جنس بوشهری تمجید و تقدیس و هر ادعایی جز اینها مستحق توهین و تهدید شناخته شوند.
✍️روحانی در یکی از سخنرانی های ۹۲ مدعی شد مقامات کشورهای اروپایی ، روسیه و چین در موضوع منازعه هسته ای به هر دلیلی آمریکا را کدخدای خود می دانند بهمین دلیل مذاکره ده ساله سه تیم مذاکره کننده به ریاست روحانی ، لاریجانی و جلیلی با ۲+۳ منجر به نتیجه نشد ، فهمی که در سال ۹۰ حاصل و علی رغم مخالفت صریح رئیس جمهور احمدی نژاد باب مذاکره دوجانبه با آمریکا باز شد ، روحانی هم در ادامه مذاکره مستقیم دوجانبه مذکور معتقد بود برای اخذ نتیجه بهتر است کما فی السابق به مذاکره مستقیم با کدخدای ۲+۳ در قالب جدید ۱+۵ ادامه دهیم.
✍️جریان فکری با تحریف جمله مذکور و با هدف تخریب انتخاباتی روحانی نسبت به دروغ پردازی علیه روحانی و بعدها تیم مذاکره کننده چهارم را آغاز کرد تا جایی که شهادت چند باره رهبری مبنی بر اینکه مذاکره مستقیم دوجانبه با آمریکا در دولت قبل و با مجوز معظم له آغاز شده هم قادر به مهار جریان دروغ پرداز نگردید.
✍️اما امروز که آیت الله بوشهری امام جمعه قم ضمن تکرار بخشی از فرمایش رهبری به رابطه ارباب و رعیتی آمریکا و بخش بزرگی از جهان اشاره می کند هیچ کس معترض او نیست و بوشهری را مقهور سایه ارباب نمی خوانند . شاید جریان فکری مذکور هم به رابطه ارباب و رعیتی آمریکا و کشورهای جهان باور دارند که اگر چنین است باید حداقل یکبار [صادقانه] موضع خود در موضوع آغاز مذاکره مستقیم دوجانبه سال ۹۰ با ارباب را توضیح دهند . باید توضیح دهند مذاکره با ارباب خبیث عبث و از سر حماقت نبود؟
✍️ائمه جمعه (موقت) تهران و مشهد هم در خطبه خوانی دیروز همزبان با آیت الله بوشهری مدعی شدند رفت و آمد ترامپ و بایدن و دیگران تفاوت و تاثیری در مواضع و اقدامات ما نخواهد داشت.
✍️براساس اصول قانون اساسی ولی فقیه مسئول ابلاغ سیاست خارجی ، سیاست های کلی و امور دفاعی است لذا روسای جمهور انتخابی صرفا با اخذ مجوز و هماهنگی با رهبری قادر به ورود و ایفای نقش در این حوزه ها خواهند بود ، چنانکه مذاکره مستقیم دوجانبه با آمریکا علی رغم مخالفت رسمی رئیس جمهور احمدی نژاد در سال ۹۰ آغاز شد و ادامه مذاکره بعد از برجام علی رغم تمایل رئیس جمهور روحانی بدلیل منع رهبری متوقف شد
✍️اما رئیس جمهور آمریکا مانند اکثر روسای جمهور یا نخست وزیران بالاترین مقام کشور محسوب و برخلاف رییس جمهور ایران مسئول تمامی امور کشور از جمله سیاست خارجی و امور دفاعی هستند ، بنابراین اعلام بی تفاوتی بین شخصیت و دیدگاه های رئیس جمهور یا نخست وزیر سایر کشورها مانند آمریکا قطعا تعبیر درست و دقیقی نیست و البته می تواند آغاز گزینه های انتخابی غلط در تعامل و تقابل با کشور مذکور باشد و شاید سوال مناسبی است که امثال امام جمعه قم ، مشهد و تهران توضیح دهند که آمریکا چیست و در صورت تغییر شرایط که نمی دانیم چیست با چه کسی یا کجای آمریکا میتوان ارتباط گرفته و گفتگو کرد؟ ۱۷آبان۹۹

  تعداد بازديدها: 433
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=87632
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.