تاريخ انتشار: 14 آبان 1399 ساعت 23:43:44
عقلانیت مقابله با آمریکا

✍️مقام معظم رهبری در سخنرانی ۱۳ آبان امسال در موضوع آمریکا به چند نکته اشاره فرمودند. از آنجا که پذیرش یا تاکید بر جنگ همه جانبه غیر نظامی ایران و آمریکا بر جزءجزء زندگی یکایک مردم ایران تاثیر گذار است ، لذا با تاکید بر عقلانیت جنگ مذکور توسط رهبری به نظر می رسد آحاد مردم ایران هم باید از حق اظهار نظر یکسان ، آزاد ، واقعی و بدون احساس تهدید ، تحقیر و توهین برخوردار باشند.
✍️مقام معظم رهبری طی روز گذشته برای چندمین نوبت بر زوال و نابودی قطعی رژیم آمریکا تاکید فرمودند. مذاکره و رابطه با آمریکا که از گذشته و به تعبیر امام (ره) به آدم شدن این کشور و به تعبیر رهبری تغییر ساختار و ماهیت حکومتی مشروط شده است. در عین حال هرگونه اشاره مستقیم و غیر مستقیم مقامات آمریکا در مورد سرنوشت مردم ، تغییر ساختار و ماهیت حکومتی خود را اقدام مداخله جویانه ، تلاش برای براندازی و غیره تعبیر و به شدت محکوم می کنیم.
✍️اما عکس العمل بسیاری از مقامات کشورمان که طی سال های گذشته حاکمیت آمریکا را تحت نفوذ صهیونیسم و اسرائیل اعلام می کردند وقتی اوباما و کری مخالفت مستمر نتانیاهو با برجام را با برخورد بسیار تند ، توهین آمیز و تحقیر کننده همراه کردند فقط سکوت بود ، چنانکه وقتی ترامپ مورد حمایت صهیونیسم که آرزوی اسرائیل برای انتقال سفارت آمریکا به بیت المقدس و زمینه اعلام روابط رسمی اعراب خلیج فارس را جامع عمل پوشاند در آستانه شکست از بایدن قرار دارد ، باز معتقدین حاکمیت لابی اسرائیل در آمریکا سکوت می کنند.
✍️بنابر فرمایش دیروز رهبری بپذیریم که رودررویی یا پذیرش جنگ تمام عیار غیر نظامی آمریکا علیه ایران عقلانی است. ضروری است راهبرد ایران در موضوع آمریکا را هم توضیح و مشخص کنند ادامه بازی در زمین جنگ آوری غیر نظامی آمریکا متناسب و منطبق با کدام وجه از راهبرد ایران در موضوع آمریکا است.
شاید سوال درست این باشد که اصولا ایران در موضوع آمریکا راهبرد مشخصی و قابل توضیحی دارد؟ امید که مانند تمام سال های گذشته ناچار از اشاره غلط به رویکرد یا تاکتیک تقابل بجای راهبرد یا استراتژی نباشیم.
✍️جمعی از دانشجویان به هر دلیلی برای ابراز اعتراض به حمایت آمریکا از شاه تصمیم به اشغال چند ساعته سفارت آمریکا گرفتند که بلافاصله با پیام امام خمینی (س) و تعبیر به انقلابی بزرگتر از انقلاب اول مواجه و تبدیل به جریانی سیاسی - اجتماعی قدرتمند شدند. جریانی که به برکناری دولت موقت انقلاب و خط ممیزی برای شناسایی نیروی انقلابی از غیر انقلابی گردید.
✍️دانشجویان تسخیر کننده ی سفارت به مرور با درک قدرت اجتماعی - انقلابی حاصله به تریبونی قدرتمندی تبدیل و با انتشار گزینشی مطالبی تحت عنوان اسناد لانه جاسوسی به ماخذی مطمئن برای شناسایی ، برکناری تا بازداشت و اعدام برخی چهره های مبارز و مقامات بعد از انقلاب شدند.
✍️دانشجویان کلیدی و سرشناس اشغال سفارت بعدها به صراحت از تبدیل ناخواسته چند ساعت اشغال اعتراضی به جنبش غیر قابل کنترل سخن گفته و مکرر به اشتباهات محاسباتی و تحلیلی آنروزها تاکید کردند ، چنانکه یکی از سرشناس ترین دانشجویان اشغال کننده سفارت در اواخر دهه ۷۰ با یکی از گروگانها ملاقات ، گفتگو و دلجویی کرد.
✍️ماجرای ۴۴۴ روز گروگانگیری با احاله موضوع توسط امام راحل به مجلس و سپس دولت و میزبانی الجزایر با مذاکرات فشرده و اخذ امتیازات مالی و سیاسی ایران خاتمه و گروگان ها به خانه بازگشتند تا از فردای مذاکره شاهد اتهام سازی داخلی مبنی بر بی کفایتی تا جاسوسی علیه تیم مذاکره کننده کشورمان باشیم ، چنانکه با آغاز بکار و روند پیشرفت تیم مذاکره کننده ایران با ۱+۵ دقیقا شاهد تکرار چنین سناریویی بودیم.
✍️اگر بپذیریم که تغییر مقامات عالی آمریکا در تصمیم ایران تاثیر نداشته و مسیر قبل را ادامه خواهیم داد ، باید توضیح دهیم در آمریکا منتظر وقوع چه اتفاقی هستیم؟ و در چنین شرایطی مقامات عالی ایران برای بحث و گفتگو و حتی تحمیل خواسته های یکطرفه ایران به آمریکا با چه کسانی یا چه مراکزی رو در رو خواهند شد؟ آیا برای خاتمه مسائل و مشکلات و حتی زمینه سازی ورود ابتدایی به عراق راهی جز گفتگوی محترمانه با صدام وجود داشت؟ امام علی رغم شناخت سیستم حکومت حزبی دیکتاتوری شوروی چرا به امید اصلاح با گورباچف صدر هیات رئیسه شوروی مکاتبه کردند؟
✍️رهبری با تاکید بر ریشه عقلانی مبارزه با آمریکا عملا رویارویی ایدئولوژیک را کم رنگ و البته بار مسئولیت مقامات و جریانات فکری خط اول مدعی استکبار ستیزی را در توضیح مبانی عقلی و علمی چنین ضرورتی سنگین کردند تا بدون اشاره به فرمایشات امام و رهبری در ضرورت مبارزه و مقابله یا به تعبیر امروز جنگ با آمریکا نسبت به توضیح عقلانی و مستدل علمی چرایی این تقابل بپردازند. ۱۴آبان۹۹

  تعداد بازديدها: 431
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=87602
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.