تاريخ انتشار: 03 فروردين 1399 ساعت 00:49:46
توصیه‌های حضرت آیت الله سیستانی برای حمایت از خانواده‌هایی که به دلیل شیوع ویروس کرونا متضرر شده‌اند

دفتر حضرت آیت الله العظمی سیستانی روز شنبه در خصوص لزوم حمایت از خانواده هایی که از وضعیت فعلی و به دلیل شیوع ویروس کرونا متضرر شده اند، بیانیه ای صادر کرد.

متن این توصیه در قالب پاسخ به سوال جمعی از مومنان منتشر شده، به شرح زیر است:
به نام خداوند بخشنده مهربان
دفتر حضرت آیت الله العظمی سید علی سیستانی دام ظله
سلام علیکم و رحمه الله وبرکاته
در این روزهای سخت که عراقی‌ها همانند دیگر کشورها به بیماری همه گیر کرونا گرفتار شده‌اند و در سایه تعطیلی و محدود شدن بسیاری از فعالیت‌ها و حتی ممنوعیت تردد در بیشتر مناطق، به خانواده‌های فقیر جامعه، خانواده‌های بسیار دیگری نیز اضافه شده اند که برای کسب روزی متکی به کار کردن یکی از اعضای خانواده بودند در حالی که درب کسب روزی در شرایط فعلی به روی آنها بسته شده است و بیشتر آنها در وضعیت سختی به سر می برند و فراهم کردن حداقل مایحتاج زندگی اعم از غذا و موارد ضروری دیگر برای آنها ممکن نیست. توصیه مرجعیت دینی در این خصوص چیست؟
جمعی از مومنین
بسم الله رحمن رحیم
فراهم کردن نیازهای اساسی خانواده‌هایی که از اوضاع کنونی آسیب دیده‌اند، در درجه اول مسئولیت جناح‌های دولتی مربوطه است اما در سایه عدم اهتمام کافی آنها، جز روی آوردن به دیگر طرف‌های قادر به مشارکت در این امر مهم که جزو افضل خیرات و قربات است، چاره‌ای وجود ندارد.


تلاش برای این منظور، همکاری نزدیک گروههای مختلفی را ایجاب می‌کند:


• خیرینی که از لحاظ مالی متمکن هستند تا جایی که برایشان مقدور است، در این زمینه مشارکت داشته باشند و می
توانند هر آنچه را که در این زمینه می پردازند، با رعایت نحوه صرف هزینه‌ها و توزیع آن، جزو حقوق شرعی خود برشمارند.
• تجار و کسبه که مواد غذایی و مانند آن در اختیار دارند، کالاهای خود را بدون افزایش قیمت بلکه با قیمت سوبسیدی و یارانه‌ای عرضه کنند.


• گروهی از جوانان غیور پس از هماهنگی با جناح‌های رسمی و در سایه ممنوعیت تردد در بیشتر مناطق، برای شناسایی خانواده‌های مستحق و رساندن مواد اختصاص داده شده به آنها داوطلب شوند در حالی که باید همه تدابیر پیشگیرانه را جهت جلوگیری از سرایت ویروس به آنها رعایت کنند.


صاحبان موکب‌های حسینی – کسانی که در تهیه مایحتاج رزمندگان قهرمان در روزهای جنگ با داعش نقش داشتند- فعالیت‌های خود را در خدمت حمایت و پشتیبانی از خانواده های آسیب دیده همراه با رعایت موارد ذکر شده قرار دهند.
از خداوند قدیر مسئلت داریم که دستان همه را به سمت هر آنچه که خیر و صلاح همه در آن قرار دارد، بگیرد و این بلا را از کشور دفع کند که او مهربان و رووف است.


والسلام علیکم و رحمه الله و برکاته

*شفقنا

  تعداد بازديدها: 134
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=85813
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.