تاريخ انتشار: 26 فروردين 1396 ساعت 23:37:07
ریشه حوادث ۸۸ را باید در تخریب بنیانهای اخلاقی در مناظره ها جستجو کرد

معاون حقوقی رئیس جمهوری با اشاره به نزدیک شدن ایام انتخابات ریاست جمهوری بر اخلاق محوری و رفتار صحیح در حین تبلیغات انتخاباتی تاکید کرد و گفت: در این مسیر باید آیه شریفه «ادفع بالتی هی احسن» نصب العین همه فعالان انتخاباتی و از جمله روابط عمومی های دستگاه های دولتی باشد.

به گزارش جماران، حجت الاسلام والمسلمین مجید انصاری که در سی و سومین نشست شورای هماهنگی رؤسای مراکز و مدیران کل روابط عمومی دستگاه های اجرایی کشور سخنرانی می کرد در توضیح اهمیت تبلیغات و اطلاع رسانی با توجه به آموزه های قرآن کریم گفت: خداوند در قرآن خطاب به پیامبر (ص) فرمود یا ایها الرسول بلغ ما أنزل إلیک من ربک وإن لم تفعل فما بلغت رسالته والله یعصمک من الناس. از این آیه و دستوری که خداوند به پیامبر عظیم الشان خود داده است می توان دریافت که تبلیغ، رکن موفقیت و اتمام ماموریت و کمال آن در هر کاری است.


انصاری با بیان کاستی هایی که در امر تبلیغ خدمات دولت و تبیین آنها برای مردم وجود دارد بخشی از آن را ساختاری، بخشی را سیاسی و مربوط به کم لطفی رسانه ملی و تخریب های سازماندهی شده جریانات سیاسی و بخشی را نیز مربوط به تامین نشدن هزینه های تبلیغ و اطلاع رسانی و عدم توجه کافی به نقش و کارکرد روابط عمومی ها در دستگاه های اجرایی دانست و گفت: توجه به امور تبلیغی و اطلاع رسانی و در نظر گرفتن بودجه خاص مربوط به آن باید در ذات طرحها و پروژه ها قرار گیرد چرا که در دنیای مدرن امروز شما باید برنامه تبلیغی صحیح داشته باشید تا بتوانید افکار عمومی را با خود همراه سازید.


معاون حقوقی رییس جمهور با تاکید بر اینکه انتخابات، فرصتی متقابل برای ملت و دولت است گفت: در این ایام برای مردم و به خصوص جوانان، فرصتی فراهم می شود تا در جریان امور قرارگیرند و به نوعی کلاسی آموزشی است برای ارتقای سطح آگاهی های سیاسی، مشارکت عمومی و تمرین روشهای مسالمت آمیز تعامل سیاسی و لذا کسانی که فرصت انتخابات را تبدیل به تهدید و عرصه ای برای تخریب اخلاق سیاسی و عمومی می کنند، در حقیقت به جامعه و مردم خیانت می کنند.


انصاری تصریح کرد: اگر مساله تبلیغات انتخاباتی به درستی مدیریت شود، بعد از هر دوره انتخابات باید در ارزیابی ها، شاخصهای تعامل اجتماعی، تعامل سیاسی، آستانه تحمل افراد نسبت به یکدیگر و رقبا و اخلاق دینی ارتقا پیدا کند.


وی با بیان اینکه متاسفانه به طور واضح در مقطعی در چند دوره از انتخابات، بخصوص در انتخابات سال ۸۴ و ۸۸، نه در سطح عمومی تبلیغات، بلکه از تریبونهای رسمی و از طریق کاندیداها، اخلاق حرفه ای مورد تخریب و هجمه قرار گرفت، افزود: اگر قرار باشد زمانی ارزیابی دقیقی از عوامل حوادث ناگوار سال ۸۸ بعمل آید، باید ریشه آن را در تبلیغات نادرست و تخریب بنیانهای اخلاقی در مناظره ها جستجو کرد.


معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به این آیه قرآن که می فرماید« لا یحب الله الجهر بالسوء من القول إلا من ظلم وکان الله سمیعا علیما» گفت: خدا دوست ندارد افراد در محیطهای عمومی و آشکارا با صدای بلند سخن بگویند و فریاد بزنند، الا کسانی که به آنها ظلم شده است. از این آیه می توان دریافت که این موضوع نه یک تجویز، بلکه فرمولی قرآنی است که اساسا اگر فردی، جامعه ای، گروهی و مردمی مورد ظلم قرار گرفتند، چه بخواهیم و چه نخواهیم، اعتراض آنها با فریاد، از روی عصبانیت و معمولا لحن غیرمسالمت جویانه خواهد بود.


انصاری با تاکید دوباره بر اینکه باید از فرصت انتخابات برای ارتقای اخلاق استفاده کنیم، گفت: روابط عمومی ها، مدار و محور کارزار مقابله با تبلیغات سو دشمنان هم در بخش آفندی و هم پدافندی هستند. همانطور که در جنگ بخش تبلیغات نقش کلیدی در پیروزی و حفظ روحیه نیروهای خودی و تضعیف روحیه دشمن را دارد، در این کارزار نیز روابط عمومی ها وظیفه مهم و سرنوشت سازی برعهده دارند.


وی با اشاره به اینکه همه مراجع، حتی آن دسته از مراجع که بسیار محتاط و سخت گیرانه در قبال موسیقی نظر داده اند، استفاده از موسیقی و آلات موسیقی را در تبلیغات جنگ، حلال و روا دانسته اند، اضافه کرد: این موضوع گواهی محکم است بر اینکه بحث تبلیغ، نه جزئی کوچک، بلکه در ذات موفقیت است.


معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به اینکه امروز عرصه تبلیغ خیلی گسترده و میزان اثرگذاری آن بسیار عمیق و جدی است، اظهار داشت: همه دیدند که پخش تصاویری از حادثه انفجار شیمیایی در سوریه و تبلیغ دروغ آن بدون اینکه مشخص شود عامل اصلی آن که بوده است، چگونه زمینه را در عرصه بین المللی برای حمله نظامی آمریکا به این کشور مهیا کرد، اما قتل عام روزانه زنان و کودکان و مردان در یمن به وسیله بمباران و تبعات ناشی از آن مثل قحطی و خشکسالی هیچ بازتابی در دنیا پیدا نمی کند.


انصاری در ادامه با اشاره به اینکه در ایام پایانی فعالیت دولت یازدهم هستیم، تصریح کرد: وظیفه ما بیان اقدامات دولت، نه صرفا برای تبلیغ این دولت، بلکه برای تبلیغ نظام و ایجاد امید و نشاط در مردم و مقابله با جریان ایجاد ناامیدی و کشتن حس اعتماد به نفس و تلقین ناتوانی از سوی دشمن است. این یک حق عمومی برای جامعه است که باید از رهگذر تبلیغات برای مردم ادا شود و از سوی دیگر حق دولت است که زحمات فراوانی که برای آبادانی کشور و خدمت به مردم کشیده است را تبیین کند.


وی تخریب و بی توجهی به دستاوردهای دولت را ظلمی بزرگ به دولت و نظام دانست و خاطرنشان کرد: دولت فقط رییس جمهور و افرادی که پشت میز هیات دولت می نشینند، نیست، بلکه میلیونها نفر مدیر و کارمندی هستند که برای آبادانی و پیشرفت کشور و نظام تلاش می کنند.


معاون حقوقی رییس جمهور با بیان اینکه بنده پیش از این هم از ناکارآمدی نظام اطلاع رسانی انتقاد کرده و گفته بودم که دولت در این زمینه دچار کمبود است، گفت: باید از شبکه روابط عمومی های دستگاههای اجرایی در قالب یک شبکه سازمان یافته، مجهز و آموزش دیده در بستر راهکارهای تخصصی و با بهره گیری از تجارب جهانی برای رفع این نقیصه بهره گرفت.


وی با بیان اینکه ای کاش عضو دولت نبودم تا بتوانم قضاوتم درباره عملکرد دولت را به عنوان فردی خارج از مجموعه دولت ارائه کنم، اظهار داشت: بنده در ۳۸ سال گذشته اشتغالاتی داشته و در موقعیتهایی مشغول کار بوده ام که امروز می توانم به خوبی درباره عملکرد دولت نظر بدهم. بی شک و بدون اغراق دولت یازدهم یکی از موفق ترین دولتها بعد از انقلاب اسلامی در عرصه های کلان به ویژه در عرصه اقتصادی است. بی تردید اگر مقدار کمی از دستاوردهای این دولت را صاحبان امکانات و جریانهای رسانه ای داشتند، برای هر کدام از این دستاوردها ماهها به عنوان یک فتح الفتوح، تبلیغ می کردند.


معاون حقوقی رییس جمهور با اشاره به اینکه فردا قرار است بزرگترین طرح زیربنایی در جمهوری اسلامی به لحاظ هزینه و حجم و اهمیت با حضور دکتر روحانی افتتاح شود، تصریح کرد: جا داشت حداقل از یک هفته پیش، یکی از شبکه های صدا و سیما، درباره اهمیت و جایگاه این طرحها اطلاع رسانی می کرد و فردا این تبلیغات به اوج می رسید، چرا که در تاریخ ایران بی سابقه است که در یک روز مجموعه طرحهایی به ارزش ۲۰ میلیارد دلار افتتاح و به بهره برداری برسند.


انصاری خاطرنشان کرد: اجرای پروژه راه اندازی همزمان ۶ فاز میدان پارس جنوبی از طریق مونتاژ و واردات نبوده، بلکه متخصصین داخلی کشورمان، در دل تحریمها، اجرای یکی از بنیادی ترین بندهای سیاستهای اقتصاد مقاومتی، یعنی بهره برداری از منابع گاز و نفت در میادین مشترک با همسایگان را عملیاتی کردند.


وی با اشاره به اینکه تا پیش از بهره برداری از این پروژه های جدید، در ازای حدود ۲۰۰ میلیون مترمکعب برداشت ما، قطر از این میدان مشترک روزانه ۵۰۰ میلیون مترمکعب برداشت داشت، گفت: ما در مقطعی درآمدی ۷۰۰ میلیارد دلاری داشتیم، ولی در همان زمان میدان پارس جنوبی به کارگاهی نیمه تعطیل تبدیل شده بود. اما این دولت با مضایق مالی فراوان بدون منابع بودجه ای و بدون تبلیغات ۶ فاز این میدان را به بهره برداری رسانده است.


معاون حقوقی رییس جمهور بهره برداری از این پروژه ها را خدمتی بزرگ دانست که با دانش، سرمایه و تجربه ایرانی به ثمر رسیده است و افزود: برخی ها در آمار دولت درباره اشتغال زایی شبهه می کنند، خوب بیایند بروند پارس جنوبی را ببینید. دولت که ملک سلیمان نداشته و اجنه را به خدمت نگرفته است. متخصصان و کارگران ایرانی این پروژه ها را اجرا کرده اند.


انصاری دستیابی به برداشت برابر با عراق از میدان مشترک نفتی در غرب کارون اشاره کرد و اظهار داشت: این عمل به یکی از کلیدی ترین مباحث اقتصاد مقاومتی است. همچنین دولت در راستای عمل به دیگر اصول سیاستهای اقتصاد مقاومتی در زمینه تامین امنیت غذایی، در حالی که در سال ۹۲، حدود ۴۵۰۰ میلیارد تومان گندم از کشاورزان خریداری شده بود، رقم خرید گندم از کشاورزان در سال ۹۵ را به حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان در ازای ۱۱ و نیم تن گندم رساند. پول خرید گندم که سر سفره ثروتمندان نرفته، بلکه نصیب کشاورزان و روستائیان شده که عمدتا از اقشار ضعیف اقتصادی هستند.


انصاری اجرای طرح تحول نظام سلامت، تحویل ۲۱ هزار تخت بیمارستانی، مهار تورم و عبور از رکود سنگین را بخش دیگری از دستاوردهای دولت یازدهم عنوان و تصریح کرد: در حالی که از آغاز عملیات گازرسانی در کشور تا روی کار آمدن دولت یازدهم به ۱۴ هزار روستا گازرسانی شده بود، در سه سال گذشته به ۹ هزار روستا گازرسانی شده است.

وی با تاکید بر لزوم تکرار تبلیغ اقدامات و دستاوردهای دولت خاطرنشان کرد: رفتار ضد اخلاقی رقبا و مخالفین دولت در تکرار این دروغ که دولت یازدهم در عرصه اقتصادی موفق نبوده و کاری نکرده، باعث شده است که این دروغ تثبیت شود. این در حالی است که هر کدام از دستاوردهای بزرگ و متعدد دولت یازدهم برای یک دولت در مدت ۴ سال فعالیتش کافیست تا بگوید عملکرد موفقی داشته است.


معاون حقوقی رییس جمهور به ارتقای قابل توجه شاخصهای امنیت در کشور اشاره کرد و گفت: همه با افتخار از امنیت مطلوب حاکم بر کشور سخن می گویند، اما اینکه منابع مالی تامین این امنیت، آن هم در وضعیت سخت مالی کشور، چگونه تامین می شود، مورد توجه قرار نمی گیرد. دولت یازدهم اگر هم کوتاهی و ضعفی داشته، در زمینه معرفی این دستاوردها بوده است.


انصاری با بیان اینکه هر دستگاه باید خدمات خودش را با روشهای درست تبلیغ کند تا امید و اعتماد مردم به نظام افزایش یابد، اضافه کرد: در بحث مهار آبهای مرزی که با همت وزارت نیرو به دستاوردهای خوبی رسیده است، حتی از راه اندازی همه میدان پارس جنوبی مهم تر است، چرا که تامین آب، تامین حیات آینده کشور است. همچنین وزارت جهادکشاورزی نیز عملکرد درخشانی در تامین امنیت غذایی کشور داشته، اما متاسفانه این دستاوردها خیلی کم تبلیغ و تبیین شده است.


وی با اشاره به اینکه متاسفانه دولت به معنای عام کلمه کار را مهم تر از تبلیغ دانسته است، اظهار داشت: نباید از نقش شبکه های تلویزیونی استانی و رسانه های محلی که نقش خیلی مهم دارند، غافل شویم. اولا کار کردن با مراکز استانی صدا و سیما خیلی مثل صدا و سیمای مرکز سخت نیست و از سوی دیگر چون مردم در استانها و شهرستانها راحت تر امکان راستی آزمایی ادعاها و تبلیغات را دارند، لذا تبلیغات از این طریق موثرتر خواهد بود.


معاون حقوقی رییس جمهور تصریح کرد: شبکه های روابط عمومی استانداریها و فرمانداری ها باید با مشارکت مسئولان بخشداری ها و دهداریها تشکیل شده و با تغذیه و طراحی اطلاعاتی از سوی شورای روابط عمومی مرکز، کار تبلیغات میدانی را در استانها و شهرستانها انجام دهند.


انصاری با انتقاد از اینکه دولت را متهم به کم توجهی به مسائل ارزشی و انقلابی می کنند، خاطرنشان کرد: دکتر روحانی نه به قصد تبلیغ، بلکه با اعتقاد راسخ از همان آغازین روزهای فعالیتش به طور مرتب با خانواده های ایثارگران دیدار داشته است. همچنین قانون جامع خدمات ایثارگران که در دولت قبل بایگانی شده بود، از ابتدای این دولت عملیاتی شده است و در مجموع رسیدگی این دولت به جامعه ایثارگری با هیچ دولت دیگری قابل مقایسه نیست.


وی گفت: تکرار سخن حق، جزو ذات تبلیغ است. مخالفان حرفهای دروغ خودشان را مرتب تکرار می کنند. در عین حال بیان عملکرد و تبیین دستاوردهای دولت هیچ ارتباطی به تبلیغات انتخاباتی ندارد. باید در هر وضعیتی، تا آخرین روز فعالیت این دولت، خدمات و دستاوردهای آن به عنوان بخشی از دستاوردهای نظام تبلیغ شود، چرا که این کار دمیدن روح امید در جامعه است.


انصاری با بیان اینکه پیش بینی می کنیم تبلیغات انتخاباتی داغ و پرشور باشد چرا که جمع زیادی خودشان را برای ورود به این عرصه تجهیز و مهیا کرده اند، اضافه کرد: امیدوارم در این عرصه اخلاق و انصاف با هدف افزایش امید و نشاط مردم به آینده کشور رعایت شود. گرچه تجربه برخی اشخاص و جریانها نشان داده جور دیگری عمل می کنند و چه بسا الان هم به همان منظور به میدان آمده باشند.


معاون حقوقی رییس جمهور با اظهار امیدواری نسبت به اینکه فضای انتخابات به دروغ، تهمت و تخریب آلوده نشود، اظهار داشت: فکر می کنم یک شهید مظلوم برای عرصه انتخابات ریاست جمهوری کافی باشد. معتقدم اگر عنوان شهادت را بخواهیم در حوزه ترور شخصیتی به کسی بدهیم آقای هاشمی رفسنجانی واقعا در جریان انتخابات دوره های نهم و دهم ریاست جمهوری و به خصوص در دوره دهم که اصلا کاندیدا هم نبود ولی مورد تخریب گسترده قرار گرفت و از این منظر شهید ترور شخصیتی هستند. عده ای تخریب ایشان را نردبان بالا رفتن خودشان کردند اما تاریخ نشان داد، این بالارفتن نیست، بلکه پایین رفتن در حضیض جهنم بداخلاقی است.


وی با اشاره به اینکه مردم در تشییع جنازه آیت الله هاشمی نشان دادند که بهترین داور هستند، تصریح کرد: نباید در تبلیغات انتخاباتی کسی یا جریانی مورد ظلم و تعدی قرار گیرد. باید هجمه مخالفان را براساس فرموده قرآن مبنی بر «ادفع بالتی هی احسن» دفع به احسن کنیم و دروغگویی ها را با تبلیغ دقیق و صحیح خدمات و دستاوردها پاسخ دهیم.


معاون حقوقی رییس جمهور گفت: البته با توجه به اینکه قانون مسئولیت دفاع از حریم رییس و اعضای دولت را بر عهده معاونت حقوقی گذاشته است، حتما تخلفات و جرایم انتخاباتی را رصد خواهیم کرد. بنده کمیته ویژه ای را به سرپرستی یکی از اساتید حقوق که سابقه قضاوت هم دارد، مامور کردم تا موارد تخلف انتخاباتی و جرم و تخریب و تهمت را شناسایی کند تا معاونت حقوقی به موقع نسبت به طرح شکایت و پیگیری این مسائل اقدام کند. ما موظفیم از فضای سالم جامعه صیانت کنیم. از روابط عمومی ها هم درخواست داریم که مصادیق تخلف و جرائم انتخاباتی را به ما گزارش کنند. البته دکتر روحانی بر پرهیز ما به ورود به عرصه شکایت و پیگیری قضایی تاکید دارند اما در مواردی که موضوع به حقوق اجتماعی باز می گردد، مجاز به چشم پوشی نیستیم.


انصاری تاکید کرد: ان‌شاءالله با خلق حماسه ای دیگر از سوی مردم، کار نیمه تمام دولت تدبیر و امید در دولت دوازدهم تکمیل شده و گامی دیگر در تحقق سیاستهای کلان ابلاغی مقام معظم رهبری برداشته خواهد شد.

  تعداد بازديدها: 1071
   


 این مطلب از نشانی زیر دریافت شده است:
http://fajr57.ir/?id=76177
تمامي حقوق براي هیئت انصارالخميني محفوظ است.