امام خمینی (ره) والله اسلام تمامش سیاست است؛ ***** مقام معظم رهبری: به گفتار امام و کردار امام اهتمام بورزید ***** امام خمینی(ره): ان شاء الله ما اندوه دلمان را در وقت مناسب با انتقام از امریکا و آل سعود برطرف خواهیم ساخت و داغ و حسرت حلاوت این جنایت بزرگ را بر دلشان خواهیم نهاد 1367/4/29 ***** امام خمینی(رحمة الله علیه) : حکومت آل سعود، این وهابیهای پست بیخبر از خدا بسان خنجرند که همیشه از پشت در قلب مسلمانان فرو رفته‌اند 1366/5/12***** امام خمینی (ره) شهادت در راه خدا مسئله ای نیست که بشود با پیروزی در صحنه های نبرد مقایسه شود، مقام شهادت خود اوج بندگی و سیر و سلوک در عالم معنویت است ***** امام خمینی (ره): ما تابع امر خداییم، به همین دلیل طالب شهادتیم و تنها به همین دلیل است که زیر بار ذلت و بندگی غیر خدا نمی رویم ***** امام خمینی(ره) ”من برای آنکه شما جوانان شایسته ای هستید، علاقه دارم که جوانی خود را در راه خداوند و اسلام عزیز و جمهوری اسلامی صرف کنید تا سعادت هر دو جهان را دریابید.„ ***** حُسنُ الخلاقِ یُدِّرُ الرزاقَ وَ یونِسَ الرِّفاقَ؛ خوش اخلاقى روزى ها را زیاد مى کند و میان دوستان انس و الفت پدید مى آورد. «نهج الفصاحه، ح 781»***** امام خمینی(س) علم همراه تهذیبِ نفس است که انسان را به مقام انسانیت می رساند .هم در علم کوشا باشید و هم در عمل و هم در تهذیب اخلاق ***** بايد مسائل اسلامي حل بشود در اينجا و پياده بشود. بايد مستضعفين را حمايت بكنند، بايد مستضعفين تقويت بشوند حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحیفه امام – جلد 6 – صفحه 461 ***** اهمیّت فضای مجازی به انداره ی انقلاب اسلامی است "مقام معظم رهبری" ***** آن کسی قلمش قلم انسانی است که از روی انصاف بنویسد. امام خمینی (ره) ***** همان طوري که در سابق عمل مي‌شد، روضه‌خواني بشود، مرثيه گفته بشود، شعر و نثر در فضايل اهل بيت و در مصائب آنها گفته بشود. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام – جلد 15 – ص 332 ***** نگذاريد پيشكسوتان شهادت و خون در پيچ و خم زندگي روزمره خود به فراموشي سپرده شوند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** من در ميان شما باشم و يا نباشم، به همه شما وصيت و سفارش مي‌کنم که نگذاريد انقلاب به دست نااهلان و نامحرمان بيفتد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 93 ***** پيامبر اسلام نيازي به مساجد اشرافي و مناره‌هاي تزئيناتي ندارد. پيامبر اسلام دنبال مجد و عظمت پيروان خود بوده است که متأسفانه با سياست‌هاي غلط حاکمان دست‌نشانده به خاک مذلت نشسته‌اند. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 21، ص 80 ***** پيغمبر اسلام تمام عمرش در امور سياسي بود، تمام عمرش را صرف كرد در سياست اسلامي، و حكومت اسلامي تشكيل داد. حضرت امام خميني قدس سره الشريف صحيفه امام، ج 15، ص 11 ***** امام به همه فهماند که انسان کامل شدن، علی وار زیستن و تا نزدیکی مرزهای عصمت پیش رفتن افسانه نیست. مقام معظم رهبری ***** راه ما راه امام خمینی است و در این راه با همه قدرت و قاطعیت خود حرکت خواهیم کرد. مقام معظم رهبری

 

 

 

تاريخ انتشار: 23 آبان 1399 ساعت 03:12:55
یادداشتی از: حجت الاسلام هادی سروش
به بهانه شکست سخت ترامپ

جماران، این روزها جامعه جهانی، به شگفتی انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده، چشم حیرت دوخته که شخصی خود رای و دارای رفتاری خارج از اصول بین المللی، با رای قاطع از سوی شهروندانش از ادامه ریاست باز ماند تا از کاخ ریاست جمهوری اخراج، و به کاخ هتل داری اش نقل مکان کند! سرنوشت هر قدرتمندی که از چهار چوب تعریف شده پا فراتر گذارد، همین است!

سخن دراین نوشتار در راستای دومطلب است؛ چرایی سختی«ترک قدرت»، و راهکار محدودیت آن.

در ریاست و قدرت؛ آدمی به چنان«توسعه» شیرینی دست پیدا می کند که با ثروت و یا عوامل دیگر شخصیتی و رفاهی و سیطره جویی، قابل مقایسه نیست.

حداقل چهار توسعه پر منفعت در قدرت نهادینه شده است!

که عبارتند از:

۱) توسعه تعلقات

۲) توسعه تداخلات

۳) توسعه تملقات

۴) توسعه تبلیعات

در «توسعه تعلقات»، که افزایش رفاهیات و ثروت و خدَم و حشَم است باعث می شود حداقل های زندگی جناب رییس به حداکثرها تبدیل شود. افزایش درآمد و تهیه توسعه امکانات رفاهی از ماشین و خانه و نوکر و دفتردار و دستک دار و... تا سفرهای پر خرج و اقامت های لاکچری و تهیه ویلا و ...

همه این ها بااینکه تحت یک عنوان توسعه تعلقات در قدرت و ریاست مندرج است، اما برای شخص قدرت طلب کفایت نمی کند و توسعه های دیگری است که در قدرت و ریاست وجود دارد و به تعبیر معصومین‌(ع) سُکرآور - مست کننده- است!

دومین توسعه،«توسعه تداخلات» است. با وجودِ ذی جودِ قدرت است که آدمی می تواند در هرمسئله ای مداخله کند و اِعمال رای و نظر بفرماید!توسعه تعلقات، یک شیرینی حسی ورفاهی دارد، اما توسعه تداخلات که مداخله در هرخُرد وکلانی از امور حکومت است، یک شهد غیر حسی برای روح تشنه قدرت است!

اینجاست که مداخلات صاحبان قدرت، ازحیطه قانونی قدرتشان فراتر می رود و به تعبیر امام راحل، به قدرت نمایی در زمین قانع نیستند و اگر دست شان برسد دوست دارند در سیارات کیهانی هم اِعمال نظر بفرمایند!

سومین توسعه، «توسعه در تملقات» است. شنیدن چاپلوسیِ چاپلوسان برای صاحبان ریاست بسیار شیرین است، چون شنیدن و حضور در محفل تملق و چاپلوسی متملقات، در واقع گرفتن گزارشات متنوع از کمیت و کیفیت قدرت و ریاست است! و کدام رئیس محترمی! است که از شنیدن چنین چاپلوسی هایی، استقبال نکند؟! بله؛ در تملق و چاپلوسی، نفس رئیس لذت می برد و ریاست خود را به رخ می کشد!

چهارمین‌ توسعه ای که در قدرت پدیدار می شود؛«توسعه تبلیغات» است. نفس آدمی، تشنه معروفیت و محبوبیت است، و این معروفیت و محبوبیت با ابزاری به نام ریاست چنان زود به نتیجه می رسدکه هیچ جایگزینی ندارد!

پس توسعه تبلیغی خاستگاه نفس آدمی است و با ابزارِ  رسانه  و زیردستان که در اختیار قدرت هستند به ثمر می نشیند و چه به ثمر نشستنی!

وقتی این آفات بسیار مخرب بر قدرت و ریاست متمرکز می شود ، دیانت وعقلانیت دست در دست یکدیگر می گذارد تا قدرت طلبی و ریاست را محدود کند، واین، چه کار مهم و پسندیده ای است‌.

از سویی، دیانت می آید و گوشزد می کند که نکند مصداق کسانی شوید همت گماشته اند که فقط بر دیگران رییس باشند!

درقرآن می فرمایند: یریدون علواً فی الارض.(قصص۸۳)

طبق نقل شیخ کلینی در کافی امام صادق(ع)فرمودند: ملعون است کسی که ریاست طلب باشد ومعلون است آنکه در خلوتش، به ریاست فکر می کند! با این راهکار معنویت را از قدرت طلب می ستاند.

از سوی دیگر، عُقلاء جامعه به مقتضای عقلانیت، در پی راهکارهای محدودیت قدرت بر می آیند.

آنان با توجه به«خاستگاه محدودیت قدرت»، مناسبات«سلبی» جدی و شدیدی را با قدرت در پیش می گیرند‌.

از آن جمله؛ انتخابات، باز بودن فضای نقد و نصیحت، مشورت خواهی و نیز ضرورت پذیرش مشورت در نهاد قدرت، وخصوصا؛ نظارت و حساب کشی ونیز دوره ای بودن قدرت است که از بهترین راهکارهای عقلائی و بسیار ستودنی است.

در پایان ذکر این نکته بجاست که در فرهنگ غنی شیعه؛ انبیاء و اولیاء معصوم(ع) با اینکه از همه لغزش های فکری و اخلاقی و رفتاری مصون هستند، اما در عین حال روش برخوردشان با خودشان و شهروندانشان در روز دست یابی به قدرت شگفت آور است.

سخن رسای آنان -که از زبان رسول خدا(ص) و حضرت امیر(ع) و امام حسین(ع) منقول است:

《اللهم انک تعلم انه لم یکن الذی کان منا منافسة فی سلطان،..》

«خدایا تو خوب می دانی که آنچه از ما سرزده و انجام شده، رقابت برای به دست گرفتن قدرت سیاسی نبوده است.»

حضرت علی(ع) طبق آنچه در خطبه نهج البلاغه در اوج قدرت سیاسی بر ممالک اسلامی، از شهروندان تحت سامانه مدیریتی خود، مطالبه مشورت و نصحیت، و حتی نقد می کند و مکرراً به کارگزاران خود نیز نقدپذیری را گوشزد می فرماید.

من آنچه شرط بلاغست باتو می گویم

توخواه از سخنم پندگیرخواه ملال

  تعداد بازديدها: 104


 
نظرات خوانندگان:
 

نظرات حاوي توهين، افترا، تهمت و نيش به ديگران منتشر نمي‌شود.

نام:
پست الکترونيک:
متن پيام:


 
آخرين اخبار و مطالب 
جاسوس اسرائیلی که با سه تاجر ایرانی مبادله شد که بود ؟
دبیرکل اتحادیه عرب درگذشت رهبر حزب امت سودان را تسلیت گفت
۵ مورد از عوارض پرخوری
وزیر خارجه عراق:
انتظار تعامل متفاوت بایدن با بغداد را داریم / عربستان شریک مهمی برای کشورمان است
وزارت کار:
بسته جدید یارانه فقط به گیرندگان بسته حمایت معیشتی تعلق می‌گیرد
تشکیلات خودگردان فلسطین:
آماده گفت‌وگو با اسرائیل هستیم
اندیشکده «کوئینسی»:
لبخند اسرائیل برای پیروزی آذربایجان در ماجرای قره باغ بابت چیست؟ / آیا توافق اخیر به ضرر ایران تمام می شود؟
پیام روحانی به جهان و کشورهای منطقه با کنایه ای سنگین به ترامپ و دولتش
ترامپ: انتخابات 100 درصد تقلبی بود!
ایران چقدر با واکسن کرونا فاصله دارد؟
تمسخر عادی سازی روابط امارات با تل آویو توسط صهیونیست ها+عکس
رهبر عصائب اهل الحق:
تمام گروه‌های مقاومت عراق مخالف هدف قرار دادن سفارتخانه‌ها هستند
گزیده ی یادداشتی از: حاج حسن وفایی
جیسون تا کایلی مور
برای بازگشت حس بویایی از دست رفته چه کنیم
کرونا تقریبا تمام ارگان های بدن را درگیر می کند
روحانی خطاب به امیر قطر:
باز کردن پای رژیم صهیونیستی عامل ناامنی و بی ثباتی در منطقه خواهد بود / امیدوارم با تحولات جدید، سیاست‌های خصمانه برخی از کشورهای منطقه تعدیل شود
عادل فردوسی‌پور از یک برنامه دیگر هم حذف شد
وزیر بهداشت:
برای ۲۱میلیون‌نفر واکسن کرونا می‌خریم / از هفته ی آینده، آزمایش واکسن ایرانی روی انسان آغاز می شود
پیام مقام معظم رهبری به‌مناسبت سالروز تشکیل بسیج مستضعفان
روایت عضو شورای شهر تهران از
خانه ای تاریخی که در اختیار مداحان قرار گرفته است

آرشیو همه مطالب


 
پربازديدها 
یادداشتی از: حاج حسن وفایی
عملیات انتخاباتی
گزیده ی یادداشتی از: حاج حسن وفایی
امید و نا امیدی
حجت الاسلام محمدرضا یوسفی:
انتخاب بایدن و نقش حوادث اتفاقی در تغییر مسیر‌های تاریخی؛ از جنگ صفین و تشکیل سلسله اموی تا مرگ مائو و جهش ناگهانی چین / سه بار فرصت سوزی ایران در سال‌های ۵۲، ۷۰ و ۸۵؛ آیا فرصت بایدن را هم می‌سوزانیم؟
انتشار برای نخستین بار؛
سخنرانی تاریخی امام خمینی (س) پس از افشای ماجرای مک فارلین
انتقاد آیت الله فاضل لنکرانی از تخریب خانه یک زن در بندرعباس:
نگذارید این مسائل در نظام جمهوری اسلامی به وجود بیاید
نماینده سابق ولی فقیه در استان کرمان به ملکوت اعلی پیوست
سخنگوی وزارت خارجه:
خبر تماس عراقچی با تیم بایدن ساختگی است
تایید مرگ سرکرده القاعده از سوی منابع امنیتی پاکستان
به مناسبت درگذشت عمو راستگوی نسل دهه ۶۰؛
حجت الاسلام والمسلمین راستگو که بود؟
تسلیت سید حسن خمینی در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین راستگو
یادداشتی از: ​حجت الاسلام محمدکاظم تقوی
آنچه امام خمینی (س) در مورد زندگی خود نوشت
برگی از تاریخ نهضت امام خمینی(س)؛
چرا امام معاون صدام را از خانه شان بیرون کردند؟/علت دیدار امام با آیت الله خویی چه بود؟
تسلیت رهبر معظم انقلاب در پی درگذشت حجت الاسلام والمسلمین جعفری
دستور جهانگیری به کلیه دستگاه ها:
قبل از تخریب منازل، برای ساکنان سرپناه تهیه کنید
سردار سلیمانی چگونه کردستان عراق را از چنگال داعش نجات داد؟
یادداشتی از: حجت الاسلام احمد حیدری
«انقلاب مستضعفان»؛ این بود آنچه به مردم وعده دادیم؟
خاطراتی ناگفته از مرحوم اژه ای
با دقت بخوانید:
چرا کرونا در فنلاند شکست خورد؟
توطئه امارات و بحرین با رژیم صهیونیستی علیه حزب الله لبنان
«اعلان جنگ» بن سلمان به اردوغان


 
آمار بازديد از سايت 
تعداد بازدید امروز: 9501
تعداد بازدید دیروز: 14706
بازدید کل: 35020633
مشاهده آمار کامل
تمامي حقوق براي هيئت انصارالخميني (ره) محفوظ است.